2.07.24

Väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus 

Pikaajaline hooldus on mõeldud inimestele, kes vajavad ühiskonnaelus osalemisel ja igapäevaeluga toimetulekul erisugust tuge. See hõlmab tervishoiu- ja sotsiaalteenuseid, mis ennetavad inimese tervise halvenemist ja võimete vähenemist ning toetavad vajaduse korral igapäevast toimetulekut, lastele osutatakse ka hariduse tugiteenuseid. Väga suure hooldusvajadusega inimestel on sageli möödapääsmatu vajadus ööpäevaringse üldhooldusteenuse ehk hooldekodu järele.
 

Hooldereform

1. juulist 2023 jõustunud hooldereform tähendab, et riik tuleb hoolduse eest maksmisel appi. Kui seni oli inimese katta olnud 100 protsenti hooldekodu kohatasust, siis alates 1. juulist 2023 jaguneb kohamaksumus teenust vajava inimese ja kohaliku omavalitsuse vahel. Läbi omavalitsuste katab riik edaspidi hoolduskulude osa, milleks on hooldekodu hoolduspersonali kulud. Inimese omaosaluseks jääb ülejäänu - majutus ja toitlustus hooldekodus ja muud isiklike vajadustega seotud kulud. Kui teenuse saaja sissetulek on madalam kui Statistikaameti avaldatud eelarveaastale eelnenud aasta teise kvartali keskmise vanaduspensioni suurus, katab kohaliku omavalitsuse üksus teenuse saaja tasutavate kulude ja teenuse saaja sissetuleku vahe, kuid mitte rohkem kui eelmise aasta teise kvartali keskmise vanaduspensioni suuruse ja teenuse saaja sissetuleku vahe. 2024. aastal on arvestuse aluseks 2023. aasta teises kvartalis avaldatud keskmise vanaduspensioni suurus, summas 710,70 eurot.

Kohatasud on hooldekodudes erinevad ja omavalitsusel võib olla hoolduskulude tasumisele seatud piirmäär. Piirmäär ei ole takistuseks hooldekodukoha leidmisel, kuid võib olla ebapiisav kõigis hooldekodudes hoolduskulude katmiseks ja tuleb arvestada täiendava tasumisega. 

Väljaspool kodu osutatava ööpäevaringse üldhooldusteenuse tasumise piirmäär Tapa vallas kuni 600 EUROT.

Teenuse taotlemine

Üldhooldusteenust vajaval isikul või tema esindajal esitada taotlus Tapa Vallavalitsuse sotsiaalosakonda. Taotluse võib saata ka e-postiga digiallkirjastatuna aadressil vallavalitsus@tapa.ee või teatada teenuse vajadusest telefoni teel 322 9650.

Abivajavast isikust võivad teatada vallavalitsusele ka naabrid, arst, hooldaja, hooldustöötaja või muud isikud. Pärast taotluse esitamist või teatamist kõrvaliste isikute poolt hinnatakse isiku abivajadust. Vallavalitsus kontrollib taotluse asjaolusid, otsustab teenuse rahastamise ja sõlmib vastava lepingu.

VASTUTAJA: sotsiaalhoolekande spetsialist Ragni Nikiforova tel 5344 3779 e-post ragni.nikiforova@tapa.ee.

Toimetaja: ENE AUGASMÄGI