Eesti Talupäevad 2022

Jäneda kutsub põllumeeste suurpeole

Kohe on käes nädalalõpp, kus on õige aeg riputada varna vikat, teha paus marjakorjamises ning lubada endale enne viljakoristust paar päeva mõnusat ajaviitmist Jänedal. Eesti Talupäevad  on Jänedale oodanud juulikuu viimasel nädalavahetusel koos talupidajate ja põllumeestega ka linnarahvast, kes saavad üheskoos nautida mõnusat meelelahutust, maitsvat talutoitu, uusimat talutehnikat ning ehedat eestimaist käsitööd.

Juulikuu viimane nädalavahetus ehk siis tänavu 30. ja 31. juuli on väga paljudele põllumajandusega vähemal ja enamal viisil kokkupuutuvatel inimestel kalendrisse märgitud kui Talupäevade toimumise aeg Jänedal. „Sellega oleme ühe pikema traditsiooniga, katkematult ja samas paigas toimuva suurürituse korraldajaid. Muidugi oleme aegade jooksul teinud läbi küll erinevaid muutusi oma programmis, samuti korraldanud erinevaid konkursse ja võistlusi, kuid jäänud on aga samaks see meeldiv traditsioon ja sõpradega kokkusaamise rõõm," ütles suurürituse peakorraldaja Enno Must.

 

Traditsiooniliselt pakutakse talupäevadel ehedat ja maitsvat talutoodangut, on sinki, vorsti, suitsuliha ja -kala, aiasaadusi. Puukoolid toovad müüki oma toodangu ning käsitöötegijad aitavad kasvatada veimevakka.

 

Välilava on laupäeval kahel korral Toomas Anni päralt. Vahepaladena sisustab aega lõõtsamees Tiit Animägi, pühapäeval pakub silma- ja kuulamisrõõmu üle 40 aasta tagasi kergemuusikaga alustanud Kehra lauluansambel Kodu, kes on laineid löönud mustlaslaulude esitamisega.

Kehra „mustlasansambel" on esinenud peale Eesti eri paikade Soomes ja Tallinki laeval. 2013. aastal esitasid nad  vabaõhuetenduse „Mustlasena laia ilma". 

 

Juba kaheksateistkümnendat hooaega kutsub külastusmäng „Unustatud mõisad"  kultuuriloo huvilisi Eestimaa mõisatesse. Jäneda mõisas, nagu ka paljudes teistes mõisates üle Eesti, on külastuspäevad 30. ja 31. juulil ning 13. augustil.  Mõisad avatakse kell 10 ja on avatud 18.40-ni. Igal täistunnil toimub jalutuskäik giidiga. Avatud on kohvituba. Huvilised saavad esimesest külastatavast mõisast osalejaraamatu millesse koguvad külastuspäevadel mõisatest templeid. Vähemalt kümmet mõisat külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel toimuvale lõpupeole. Loosirattas ka Eesti ajalugu ja mõisaid tutvustavad raamatud. Laupäeval kell 15 esinevad mõisa saalis noored klaverivirtuoosid.

Kuna muusikast ja laulmisest ei saa kunagi küll, siis on laupäeva õhtul tantsitamas Musta Täku tallis talupäevasimmanil Aegviidu Rahvamaja ansambel Tants`n Trall.

Täku Talli ülakorrusel on ostjate ootel ehe kodumaine käsitöö: kudumid, sepised, keraamika, vaibad, aga ka käsitöölõngad. Sel hooajal, mis kestab sügislaadani neljpäevast pühapäevani, on seal veel aga ootamas imetlejaid portselanist serviisid. Jäneda Mõis OÜ omanik Elo Kallas ütles, et huvi nende imekaunite esemete vastu tekkis paar aastat tagasi ja nüüdseks peaks kogus olema juba tuhatkond eri ajastust pärit eset.

Ka kolm meditsiinibussi (naiste tervise, mammograafia ja hepatiidi)  on mõlemal talupäeval kohal ning seavad end sisse Täku talli kõrvale. Vajalik on nende busside teenuse kasutamiseks ette näidata vaid isikuttõendav dokument.

 

 

Välilava kava

Laupäeval:

12.00 Karateklubi Nüke
12.30 Tantsustuudio Alima
13.00 Toomas Anni
14.00 Tiit Animägi lõõtsaga
14.30 Toomas Anni
15.30 Tiit Animägi lõõtsaga


Pühapäeval:
11.00 Vokaal-instumentaalduo Sass ja Toomas
12.00 Vokaal-instumentaalduo Sass ja Toomas
12.30 Kehra mustlasansambel Kodu
13.00 Vokaal-instumentaalduo Sass ja Toomas
13.30 Mustlasansambel Kodu

 

 

Lisainfo:

Talupäevade peakorraldaja

Enno Must

enno@janeda.ee

tel. 384 9750 või 5054495