Kestlik koostöö on edasiviiv jõud.

7.-9. juunil  toimus rahvusvahelise koostööprojekti "Mitmekesise säästva turismiettevõtluse ühisarendamine" lõpuüritusena Rohelise Jõemaa Koostöökogu (Soomaa rahvuspargi) piirkonna ettevõtete ja organisatsioonide külastus ning töötoad. Teiste sõnadega oli tegu projekti juhtpartneri LEADER tegevusrühma, Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala valda ning Loksa linna ühendava MTÜ Arenduskoda poolt ettevõtjatele ja projekti partneritele korraldatud õppereisiga.  

Tapa valla inimestest võtsid üritusest osa väikeettevõtjad Elo Kallas, Jäneda Mõis OÜ ja Elotroi OÜ juhatuse liige ja Kaspar Kaldjärv, K.K.Trans OÜ juhatuse liige, ning Arenduskoja pikaaegne tegevjuht Heiki Vuntus, samuti vallavalitsuse avalike suhete spetsialist Kuido Merits. Liialdamata võib öelda, et need kolm päeva olid tulvil uusi avastusi, omandatud teadmisi ja meeleolukaid hetki. 

Oli tänuväärne võimalus tutvuda terve rea väga tublide ettevõtetega, alustades Jaanihanso Siidrivabrikust, kus omavahel põimuvad kohalikku keskkonda väärtustav looduslähedus, kõrge kvaliteet ja traditsioonid. Järgnes Woodbright OÜ, suurepärane näide sellest, kuidas lihtsast ideest saab kujundada eduka ekspordiäri - täna pakutakse  keskkonnasõbralikke puittooteid nii dekoratiivseks otstarbeks kui ka praktiliseks otstarbeks. 

Automuuseum Halingal asutati heategevuslikul eesmärgil andmaks ülevaate NSVL-is toodetud autodest, olles üks suurimaid selles valdkonnas Euroopa Liidu territooriumil, seejuures täieneb muuseum pidevalt ja lisandumas on veel mitmeid põnevaid mudeleid. Tootsi briketivabriku ruumides asub praegu turbamuuseum, mis jutustab endisest võimsast tehasest endast, samas pakutakse rongisõitu kitsarööpmelisel raudteel ja edasised plaanid on suured. Levikivi OÜ on aga rahvusvaheline transpordi alase ettevõtluse järgselt asunud Soomaa serval väärindama eesti maakivi, keskenduses ehitusele, maastiku- ja sisearhitektuurile. 

Nõrga talu 1,5 ha suurune iluaed kujutas endast tõelist püsilillede paradiisi, põhiliseks tegevuseks on püsilillede kasvatamine ja müük, igal aastal lisandub valikusse uusi ja põnevaid liike ja sorte. Sarnase suunitlusega Rohekalda Aiandi tegevusalaks oli istikute kasvatus ja müük koos avatud müügiplatsiga, kus pakuti viljapuid, tomatitaimi, suvelilli, viinapuid. Mahlametsa OÜ naturaalne õunamahl ja erinevaid segumahlad olid valmistatud parimast toorainest, parimal viisil ega sisaldanud midagi muud peale mahla, lisaks alustati  käsitöö Rosenberry pulgajäätiste tootmisega, need maitsesid imehead. 

Uhkelt mõjus Suure-Jaani Veekeskus, mis saanud inspiratsiooni Soomaa viiendast aastaajast, rabamaastikust, puhtast loodusest ja tervislikkusega kaasas käivast heaolust. Moodsa tervisekoja ainus vana osa, Suure-Jaani vana tuletõrjetorni trööstitu sisemus tehti korda alles koroonapausi ajal, kui töötajad lõid ise käed külge. 

Tehes kokkuvõtteid koostööprojekti tulemustest, rõhutas projektijuht Katrin Suursoo, et Arenduskoja projektidega soovitakse liituda, kuna see on kestliku koostöö ja heade inimeste magnet. Niisamuti on iga selline õppereis koos külastustega õpetlik ja arendav  põnevad isikulood, avastused –,  andes tõuke omavahelisele koostööle, isikute ja ettevõtete vahelistele ühistele tegemistele. Tulemuseks on oluline väärtus, et Arenduskoda on algatanud Lahemaa turismipiirkonna näol jätkusuutlikku ja isetoimiva võrgustiku. 

Sama meelt olid teisedki osalejad, Arenduskoja juhatuse liikme, Lahemaa rahvuspargi veerel  Kuusiku Loodustalu pidava Sirje Kuusiku sõnul annavad  koostööprojektid suurepärase võrdlusmomendi – end naabritega võrreldes on ühtlasi võimalik edasi areneda ja positiivseid kogemusi kasutusele võtta. Heiki Vuntus kinnitas üle, et säästva ettevõtluse võrgustik areneb jõudsalt ja uued Leader programmi projektid sisaldavad endas olulist lisaväärtust. 

Tundub, et piirkonna ettevõtetel ja MTÜ-del tasub Tapal, Roheline tn 19, asuva Arenduskoja tegemistega kursis olla, seda mitte üksnes toetusraha taotlemise eesmärgil, vaid mitmetel teistelgi eelmainitud põhjustel. 

Pildil Arenduskoja projekti eestvedajad Katrin Suursoo ja Heiki Vuntus, foto MTÜ Arenduskoda