NATO lahingugrupil täitub Eestis viis aastat

Sel aastal möödub viis aastat NATO lahingugrupi saabumisest Eestisse. Täna tähistati aastapäeva lahingugrupi paraadiga Tapal, kus osales ligi 1500 Briti, Prantsuse ja Taani kaitseväelast. Paraadi järel olid 1. jalaväebrigaadi uksed avatud kohalikele peredele ja koolidele. 

„NATO vägede kohalolek Eestis ja Balti regioonis on lahutamatu osa tugevast heidutus- ja kaitsehoiakust. Liitlaste kohalolek on saatnud tugeva sõnumi NATO ühtsusest nii meie ühiskondadele kui ka väljapoole," ütles kaitseminister Kalle Laanet. „Oleme väga tänulikud Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Taani, Belgia ja Islandi panuste eest. Koostöö nende viie aasta jooksul on olnud väga hea ja oleme üksteiselt palju õppinud," lisas Laanet.

„NATO lahingugrupi viis aastat Eestis ja Balti regioonis sümboliseerib liitlaste ühtsust ja võimet julgeolekukeskkonna muutustele kiirelt ja tõhusalt reageerida. Loodame, et samavõrd hea koostöö ja liitlaste lahingugrupp NATO idatiival annavad ka tulevikus põhjust samasuguseid aastapäeva tähistamisi ette võtta," ütles kaitseminister Laanet.

Alates esimese NATO lahingugrupi saabumisest Eestisse aastal 2017 on pea 14 000 liitlaste kaitseväelast Ühendkuningriigist, Prantsusmaalt, Taanist ja Belgiast teeninud koos Eesti kaitseväelastega 1. jalaväebrigaadis Tapal. 

Viimase viie aasta jooksul on lahingugrupp osalenud arvukatel õppustel, et harjutada koostööd ja olla valmis ühtse jõuna tegutsema koos Eesti kaitseväelastega. Õppused Winter Camp ja Kevadtorm on toimunud igaaastaselt, lisaks suurõppus Siil iga nelja aasta tagant.

Asutamisest alates on Eesti lahingugrupil olnud ka tihe koostöö Läti, Leedu ja Poola NATO lahingugruppidega, kellega on koos osaletud regulaarselt õppustel. Selliste õppuste eesmärk on pidevalt harjutada ja parandada üksuste võitlusvõimet.

„Viimase viie aasta tegevus suurendatud kohaloleku raames näitab meie pühendumust piirkonna julgeolekule. Eesti kolleegide ja sõpradega koos töötades oleme omakorda tohutult palju õppinud," ütles NATO Eestisse eelpaigutatud vägede ülem kolonel Dai Bevan.

„Olen äärmiselt uhke kõige selle üle, mis oleme selle aja jooksul saavutanud. Tänan kõikide riikide kaitseväelasi, nii neid kes juba edasi läinud kui neid, kes praegu siin viibivad, ning nende peresid. Meie siinse missiooni juures on neil võtmeroll," lisas kolonel Bevan.

NATO lahingugruppi, mida juhib kuninglik Walesi 1. pataljon, kuulub Challenger 2 tankiüksus, kaks kompaniid Warrior soomukitega, Taani Piranha V mehhaniseeritud jalaväerühm, ning Prantsuse raskerelvastusega jalaväeüksus. Neid üksusi toetavad pioneeri-, suurtüki-, meditsiini- ja logistikaüksused.

Üksuste tugevdamiseks jäi Eestisse ka siin varasema rotatsiooni raames teeninud Ühendkuningriigi üksus. Esimest korda alates asutamisest 2017. aastal teenivad NATO lahingugrupis üheaegselt Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Taani üksused. Varem on Prantsusmaa ja Taani üksused lahingugrupis teeninud rotatsiooni korras.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee ja Crisis.DeployedUser342@mod.gov.uk

Kaitseministeeriumi pressiteade https://pildid.mil.ee/index.php?/category/61182

Foto: Oliver Turp