« Tagasi

Eesti kaitseväe väljaõppevõimalused said uhke täienduse

Eile avati Tapa lähiharjutusala õppesõiduväljak, mis on rajatud nii soomustatud kui ka soomustamata sõidukimeeskondade sõjaväelise väljaõppe läbiviimiseks ning teadus- ja arendustegevusega seonduvateks katseteks.

 

„Tegemist on meie lähiregiooni moodsaima õppesõiduväljakuga, mis imiteerib reaalsel maastikul ja liikluses ettetulevaid olukordi. Kuna võimalus kontrollitud väljaõppeks on kohe väeosa kõrval, siis vähenevad ka väljaõppe kulud. Samuti puudub vajadus nii lisatehnika kui ka eraldi transpordi jaoks. Ühtlasi aitab uus rajatis säästa loodust ja keskkonda, sest saame tehnikat testida väljaõpperajatistel mitte looduses," ütles Kaitseinvesteeringute keskuse harjutusväljade portfellijuht Elari Kalmaru.

„Õppesõiduväljaku laiem eesmärk on lisaks kaitseväe soomustatud ja soomustamata sõidukimeeskondade väljaõppele ka teadus- ja arenduskoostöö, mille raames tekib Eesti kaitsetööstusettevõtetel võimalus platsil läbi viia erinevaid katseid. Õppeväljaku tihedateks kasutajateks on ka liitlased, kellel kodus sarnane väljaõppevõimalus puudub," lisas Kalmaru.

Väljakul on kokku 14 erinevat objekti: veetakistus, külgkalle, reguleeritava avaga ülesõit, erinevate kõrgustega sein, veoauto lafett, sillatehnika õppeplats, rongi lafett, järsk tõus ja langus, erinevate nurkadega tõus, mitmeotstarbeline treeningala, silla mulaaž, piiratud nähtavusega tunnel, raudtee, raputi.

„Lähiharjutusala õppeväljaku projekteerimine ja ehitamine oli insenertehniliselt huvitav väljakutse, kuna õppeväljakut kasutavad ka soomustransportöörid ja tankid, mis avaldavad rajatistele märkimisväärselt suurt koormust. Seetõttu on eriliselt hea meel, et lõppkasutaja on tulemusega rahul," ütles Trev2 Grupp AS juhatuse esimees Sven Pertens. „Kaitseinvesteeringute keskus on tõusnud Eestis arvestatavaks tellijaks ning loodame koostööd jätkata ka edaspidi," lisas Pertens.

Ehitus toimus kokku kahes jaos. Esimese etapi ehitas Tallinna Teede AS ja teise etapi Trev 2 Grupp AS. Õppeväljaku kogumaksumuseks kujunes 1,9 miljonit eurot.

Lisaks valminud õppesõiduväljakule on Tapa lähiharjutusalale rajatud ka välispiir, ühendusteed ning eraldi on loodud avatud maastik jalaväe lahingumasinate sihtimisharjutuste läbiviimiseks kogumaksumusega 3,5 miljonit eurot.