Tapa valla ettevõtluspäev tõi kokku ligikaudu 30 kohalikku ettevõtjat
31. oktoobril toimus AS Eesti Raudtee uues haldushoones Tapa valla ettevõtluspäev 2024. Tapa Vallavalitsuse ja Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu (VIROL) korraldatud üritusel osales ligikaudu 30 kohalike ettevõtjate esindajat, et vahetada omavahel kogemuslugusid ja arutleda ettevõtlusvaldkonna tuleviku üle.
Ava- ja tervitussõnad ütlesid Tapa vallavanem Riho Tell, AS Raudtee projektide spetsialist Anastassia Ambros ja Erkki Ehand, kes tutvustas VIROLi ettevõtlusvaldkonda.
Üheks peateemaks oli ettevõtte jätkusuutlik juhtimine ehk ESG ja rohepöörde ohud, mille kohta tegi ettekande LimeGreen Advisory OÜ konsultant Kerli Laine. LimeGreen Advisory pakub koolitusi ja konsultatsioone tänapäeval olulistes valdkondades, mis puudutavad erinevate regulatsioonide ja eeskirjade (SCIP, REACH, RoHS, FSC, EUT, ISO-d jne) järgmist ning täitmist.
ESG on ettevõtete juhtimissüsteem, mille kaudu ettevõtte juhib oma protsesside mõju inimestele, majandusele ja laiemale keskkonnale. Ettevõtted, kes oma tegevuses ei järgi keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid mõjusid, on tulevikus oluliselt piiratum ligipääs rahastamisele ja toodete/teenuste turustamisel. Ettevõtte seisukohast on oluline tegeleda keskkonna-ja sotsiaalsetemõjudega, sest vaid nii saab pikemas perspektiivis tagada eduka ärimudeli (konkurentsivõime tõus, ärimudeli kohandamine, riskijuhtimine, innovatsioon).
Rohepesu on ettevõte toodete keskkonnasõbralikkuse kohta vale või eksitava teabe edastamine eesmärgiga panna tarbijaid uskuma, et ettevõtte tooted on keskkonnasõbralikud või neil on tegelikust suurem positiivne mõju keskkonnale. See on ebaeetiline viis näidata petlikku pilti toodete või teenuste keskkonnaalasest vastutusest. Rohepesu käigus püütakse rõhutada toodete jätkusuutlikke aspekte või varjutada ettevõtte osalust keskkonda kahjustavates tegevustes.
Ettevõtluspäeva teises pooles tegi ettekande Tapal tegutseva OÜ Nurme Looduskosmeetika tegevjuht Kiur Lootus. Anti ülevaate ettevõtte kujunemisest, selle toodetest ja Tapale tulemise põhjustest. Kui esialgu otsiti toomise laiendamiseks sobivaid asukohti ja hooneid eelkõige Harjumaal, siis sobivate valikute puudumise tõttu laiendati areaali kogu Eestile. Investeeringu tegemisel Tapale sai määravaks eelkõige sobiva hinna ja asukohaga tootmishoone Tapa linnas Taara puiesteel, mis oli juba pikalt oodanud uut omanikku.
Samuti sai määravaks hea juurdepääs, kasvuvõimalus tulevikus ja võimalus leida soodsalt elamispinda. Tööjõu palkamisel üllatas meeldivalt suur kandideerijate hulk ja tahe tööle asuda kodukohale lähemal Tapa linnas. Tänu heale ühendustele nõustusid mitmed pikaaegsed töötajad asuma tööle ka uues asukohas. Lisaks ettevõtte kolimisele Lääne-Virumaale on ka ettevõtte kaasomanikud leidnud siinkandis uue elukoha. Ettevõtte hea käik on kinnitanud tehtud valikute õigsust.
Ettevõtluspäev lõppes ringkäiguga Kauba 8 hoones, jagati Eesti Raudtee ajalugu ning visiooni tulevikuks ning osalejad said tutvuda nii depoo, kaasaegsete kontoriruumidega kui ka paljude teiste põnevate lahendustega.