Vorstitegu

Vorstitegu on lihtsam kui võiks arvata. Suurepäraselt sobivad vorstiteoks spetsiaalsete vorstiotsikutega hakklihamasinad aga saab hakkama ka tavalise lehtri, kondiitripritsi või äralõigatud põhja ja pika kaelaga plastpudeliga. Lehtri või plastpudeli kasutamisel võiks abiks olla pudrunui või muu taoline ese.
 
• Vorstitäidiseks sobivad kõik söömiseks kõlbulikud looma- ja linnuliha liigid ning kõik rupskid ehk siseelundid, mis on sööjale vastuvõetavad. Meeles tuleb pidada ainult seda, et kaaluliselt peaks umbes 30% massist olema puhas loomne rasv. Eelistada tasub seapekki. Vähese rasvasisaldusega vorstid jäävad kuivad ja maitsetud nagu saepuru. (Kui soovid siiski väherasvasemat vorsti valmistada, siis asenda kaaluliselt osa peki kogusest sibula või porgandiga või nende seguga. Suhtes umbes 1 osa pekki asemel, 2 osa mugulsibulat või porgandit. Ära asenda kogu peki kogust sibulaga või porgandiga.) Ei maksa ka ära unustada sellist vorstile ülioluliselt maitset andvat köögivilja nagu küüslauk. Lisada võid ka tangu, riisi, seeni, sibulat, porgandit, kartuleid jms. Piirid seab vaid vorstivalmistaja fantaasia. Soovitav on esimesel vorstiteol kasutada mõnda konkreetset ja läbiproovitud retsepti ning maitsestamise tugevust kontrollida väikese proovikäki pannil praadimisega. Seejärel on sul veel võimalus maitseid korrigeerida.
 
Ettevaatust ülesoolamisel! Kui kasutad segus puljongit, suitsu-või soolapekki või teisi eelmaitsestatud koostisaineid, siis ole soola lisamisega ettevaatlik. Sõltuvalt sellest missuguse struktuuriga vorsti soovid valmistada, haki kogu materjal sobivateks tükkideks või lase kogu materjal läbi hakklihamasina üks, kaks või kolm korda. Võid vorstisegu valmistamiseks kasutada ka köögikombaini või kombineerida erinevaid liha peenestamise viise. Näiteks osa segust ajada läbi suure sõelaga hakkmasina ja osa peenestada köögikombainis ja seejärel segud hoolikalt segades ühendada. Ka ostetud valmishakkliha on soovitav koos teiste komponentidega läbi masina ajada või köögikombainis segada, sest siis segunevad ained ja maitsed ühtlasemalt. Kui soovid, et pekk ühtlasemalt vorstisegus jaotuks lase see kaks korda masinast läbi. Peale maitseainete lisamist sega kogu vorstimass väga hoolikalt läbi. Soovitav on maitseained lisada liha peenestamise käigus, siis segunevad need paremini. Kui segu tuli liiga tihke, lisa - vett, puljongit, rõõska koort vms., sest soolte täitmine väga tihke seguga on tülikas.
 
• Kui sea või lamba ´Loojakarja´ saatmine võetakse ise ette, siis nende sooled tuleb puhastada võimalikult kiiresti, kuna soolte pahempidi pööramine muutub iga mööduva minutiga järjest tülikamaks. Soolte pööramine on hädavajalik soolte sisepinna puhastamiseks, ühtlasi jääb peale pööramist soolte välispinnal olev rasvakiht sissepoole ja ühineb kuumutamisel vorstimassiga.
 
Koduse vorstiteo käigus on kõige mugavam toimetada umbes meetriste soolejuppidega. Puhasta ja pese soole ots, seo see nööriga tugevalt kinni ja suru soole sisse nii kaugele kui võimalik (müügiks mõeldud sooled on juba pööratud ja puhastatud). Edasine pööramine tee veekraanist tuleva vee survega, lastes vett soole sisse. Peale pööramist laota sooled kõvale aluspinnale ja puhasta mõlemalt küljelt nüri lauanoa või muu sarnase nüri esemega kaapides. Puhastatud sooli leota külmas vees 1-2 ööpäeva, vahetades 2 korda ööpäeva jooksul vett. Pikemaajaliseks säilitamiseks võib sooli sügavkülmutada või hoida soolvees või soolatuna ja suletud nõus külmkapis.
 
Puhastatud naturaalsed sooled tuleb alati enne kasutamist veelkord hoolikalt läbi pesta, lastes vett kraani otsa tõmmatud soolest tugeva survega läbi joosta. Soolatud või soolvees hoitud sooli tuleb enne tarvitamist külmas vees leotada umbes 12 tundi. 2 kg vorstimassile kulub umbes 6 m soolt.
 
• Masina või muu sobiva või käepärase vahendiga vorstidesoolte täitmiseks määri soole pealetõmbamise kergendamiseks toruots vähese õliga üle. Lükka sool toru otsa ja seo selle lõpp jämeda puuvillase niidiga või tõmba sõlme. Soole täitmine käib võimalikult aeglaselt, kõik ebatasasused tuleb käega ettevaatlikult ühtlaseks siluda ja tekkinud õhumullid välja ajada. Väldi väga tihkelt vorsti täitmist, kuna kõik vorstisegud paisuvad keetmisel ja liiga tihedalt täidetud vorstid võivad edasise valmistamise käigus lõhkeda.
 
Kui soolest on täitmata veel umbes 15-20 cm, siis lõpeta täitmine. Seda vaba ruumi on vaja vorsti juppideks jaotamiseks. Silu käega sool, et segu jaotuks ühtlaselt ning sool ei oleks liiga täis ja lükka tekkinud õhumullid välja. Kinnita soole lõpp puuvillase niidi või nööriga, või seo sõlme ja jaga vorst soobiva pikkusega juppideks nii, et vajutad sõrmedega soole kokku ning keerad soolele kolm korda vindi peale. Keeramine peab toimuma kogu aeg ühes ja samas suunas, et vältida vorsti lahtikeerdumist. Viimane on eriti oluline kui soovitakse vorste "keeta" (Edasi-tagasi keerutatud vorstid keeravad endid keetmisvees lahti).
 
• Valmis vorstid on suhteliselt kiiresti riknev toit. Seepärast tuleb need võimalikult koheselt kuumtöödelda (läbi keeta, aurutada või küpsetada). Säilitamiseks on võimalik kohene sügavkülmutamine, seda nii tooreste kui ka eelnevalt läbikuumutatud vorstide puhul. Kohe söömiseks võib vorste kõigepealt 80° C vees kuumutada ja seejärel küpsetada või praadida. Praadimine annab vorstiümbrisele krõbeduse ja parema maitse. Praadimata vorstiümbris on sitke ja ei ole eriti maitsev.
 
Tooreid vorste võib ka ilma keetmata koheselt praadida või küpsetada. Sellisel juhul tuleb neid valmistada madalamal kuumusel, et kindlustada korralik läbiküpsemine.
 
• "Keeda" vorste rohkes vees, mida võid oma soovikohaselt maitsestada soola, loorberilehe, erinevate vürtside või puljongikuubikuga. "Keeduvee" temperatuur ei tohi tõusta üle 80°C. Kui sul puudub termomeeter, siis vajalik temperatuur on saavutatud, kui vedeliku pind hakkab esimestest pinnale kerkivates mullikestest kergelt-kergelt värelema. Ära mingil juhul lase vett keema. See võib põhjustada vorstide lõhkemist. Väga palju sõltub ka kasutatud koostisainetest, soolte kvaliteedist ja kogemusest.
 
Olenevalt vorstide läbimõõdust ja kasutatud koostisainetest ning kuumutamise temperatuurist võib läbikuumutamisele kuluda 20-30 minutit. Kogenud tegijate sõnul on vorstid valmis siis kui need kerkivad pinnale (kui vorsti on jäänud õhumulle, võivad need ka kohe pinnale kerkida). Läbikeemise kontrollimiseks võid torgata hambatikuga vorsti keskkohani augu, sealt nõrguv vedelik peab olema läbipaistev (ära torgi kõiki vorste, sest augustatud kohast võib võrstisool lõhkeda ning lisaks valguvad augu kaudu mahlad välja!).
 
• Peale läbikuumutamist on väga oluline vorstid kiiresti maha jahutada, et need ei rikneks ning säilivusaeg oleks pikem. Selleks aseta vorstid jääkülma vette või veelparem kui vesi on koos jäätükkidega. Peale vorstide mahajahutamist tuleb need kohe tõsta tava- või sügavkülmikusse. Selliselt kuumtöödeldud vorstid säilivad tavakülmikus vähemalt nädala ja sügavkülmas paar kuud.
 
Vorstinahkade ja soolte hankimine
 
Hobikokkadel ja asjaarmastajatel tundub olevat suurimaks takistuseks, ise vorsti teha, vorstinahkade, vorstikestade ja soolte hankimine. Siin saavad aidata turgude lihamüüjad ja/või spetsiaalsed lihapoed kelledega tuleb sooleäri eelnevalt kokkuleppida.
 
Hea teada: Vorstvalmistamisest jäänud soolte ülejääk säilib kaanega nõus ja tugevasse soolvette panduna külmikus või soolatuna sügavkülmas suhteliselt kaua.
 
Soolatud ja sühavkülmutatud seasoolt saab tellida ka Rakvere Lihakombinaadist. Toote nimetuseks on Sea kõversool ja pakis on 15 m. Eraisikutel on seda toodet võimalik tellida ka Rakvere Lihakombinaadis asuvast kauplusest või ka teistest kauplustest mis võtavad vastu tellimusi eraisikutelt. Küsige ja tellige julgelt oma lähikauplustest.
 
Lihatükki oskab grillile või pannile igaüks visata aga tee vorst valmis!