Eesti Vabariigi 102. sünnipäeva tähistamine Tapa vallas

Vabariigi aastapäev algas piduliku riigilippude heiskamisega Tamsalus ja Tapal. Pärast heiskamistseremooniat ootas vallarahvast Tapa kultuurikojas ja Tamsalu halduskeskuses hommikukohv ja suupisted. Rahvast tervitasid ja soovisid head pidupäeva Tapal volikogu esimees Maksim Butšenkov ja abivallavanem Rain Sepping ning Tamsalus vallavanem Riho Tell ja abivallavanem Dmitri Okatov (Tamsalus). Päeva jooksul koguti matkates ka tervisekilomeetreid. Haruldaselt soe ja päikseline ilm meelitas Rutka radadele kokku 55 kõndijat, kes läbisid radadel kokku 517,6 km. Samuti oli võimalus matkata Porkuni lähistel, kus 159 inimest läbisid kokku 1838 km. Matkalised said Porkuni koolis maitsa ka vastlatoite.

Kell 14:00 algas Tapa kultuurikojas Eesti Vabariigi 102. sünnipäevale pühendatud kontsert-aktus. Kontserdil esinesid tantsukollektiiv Pastlad Kuluvad, Lehtse Kammerkoor, Tapa Linna Orkester ning Tapa Muusika- ja Kunstikooli ansamblid. Aastapäeva kõnesid pidasid vallavanem Riho Tell ja volikogu esimees Maksim Butšenkov, kes oma kõnega haaras publikut kaasa fantaseerima tuleviku Tapa vallast. Pidulikul üritustel tunnustati Tapa valla silmapaistvamaid Aasta Tegu tiitliga, jagati tänukirju ja anti välja kolm Tapa valla teenetemärki. Samuti tunnustati üritusel Tapa valla aukodaniku tiitliga kauaaegset omavalitsusjuhti Toomas Uudebergi.

 

 

Tapa valla aukodanik

TOOMAS UUDEBERG

Toomas Uudeberg on olnud aastail 1993-1996 Tamsalu Vallavolikogu esimees, 1996–2004 Tamsalu vallavanem, 2004–2005 Tamsalu linnapea, 2006–2015 Tamsalu vallavanem, 2015-2017 Tamsalu vallavolikogu esimees, 2017-2018 Tapa vallavolikogu esimees ja alates 2018 vallavolikogu liige. Ta on sündinud ja kasvanud ning koolis käinud Tamsalus, teda tuntakse kui vähese jutu ja hea huumorisoonega meest, kes „viskab vahel villast". Mõned suuremad teod paljudest 25. aasta tegemistest: jalakäijate raudteetunneli ja terviseraja rajamised Tamsalu linnas,  rahvusvahelise Porkuni tünnisõidu traditsiooni algataja ja korraldaja, Eesti esitammiku Tamsalu Tammepargi rajamise eestvedaja jne. Lisaks on Toomas väga tubli ja aktiivselt alati valda esindanud omavalitsusjuhtide suve- ja talimängudel ja muudel üritustel.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tunnustus Aasta Tegu anti välja neljas kategoorias: kultuuri- ja spordivaldkonnas, haridus-ja noorsootöövaldkonnas, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas ja ettevõtlus- ja vabatahtliku töö valdkonnas.

Aasta Tegu kultuuri- ja spordivaldkonnas

SK STEV

Tänavu korraldas SK STEV, koostöös 1. jalaväebrigaadiga esmakordselt väga esindusliku ja huvitava spordiürituse "Battle for Tapa", mis tõi ekstreemjooksurajale jooksuhuvilisi kohe ka välismaalt. Ekstreemjookse korraldatakse Eestis teisigi, kuid Tapa jooks eristub selle poolest, et tegemist oli väga raske ja distantsidelt pikima jooksuga põhidistantsi osas. Lisaks 15 km põhidistantsile, oli kavas ka rahvajooksudistants, meeskonnajooks, paarisjooks ja lastedistantsid. Männikumäel toimunud üritus tõi rajale ligi 400 spordihuvilist, lisaks oli raja äärde ergutama tulnud palju pealtvaatajaid, mis näitab, et tegemist oli huvipakkuva ja eduka ettevõtmisega, mis oli algusest lõpuni hästi ning väga heal tasemel korraldatud.

TAAVI LUIK

Taavi on Tamsalust pärit noormees, kes veab oma endises koolis meediaringi. Ta osales oma õpilastega Tapa Muusika- ja Kunstikooli veetud projektis "Koolimeedia – hüppelaud päris meediasse", mille abil osteti meediaõppe arendamiseks palju vajalikku tehnikat. Tema juhendatavad filmisid ja tegid otseülekande eelmise aasta Tapa Muusika- ja Kunstikooli jõulukontserdist. Taavi eestvedamisel toimus Tamsalus noorte meedialaager, mille raames loodi muusikafilm. Heal tasemel tehtud film esilinastus Tapa kultuurikoja taasavamisel ja filmifestivali Kino maale lõpugaalal. Taavi on enda ümber koondanud tõelised meedia-huvilised, andes nii võimaluse  paljudele noortele eneseharimiseks.

 

Aasta Tegu haridus- ja noorsootöövaldkonnas

TIINA PARMASTO

Tiina Parmasto oli Tamsalu Gümnaasiumi direktori ametis kolm aastat, jättes lahkudes gümnaasiumi heas seisus üle järgmise direktorile juhtida. Ta suutis koolis sisse viia suured muudatused, ehitas üles töökeskkonna, kus muutused olid kiired ja efektiivsed – sisekliima  muutus koolis positiivseks,  suhtlus õpilaste, töötajatega ja lastevanematega said uued mõõtmed. Direktorina oli Tiina alati avatud uutele ideedele ja ettevõtmistele, mis tulid nii õpilastelt, lastevanematelt ja personalilt, luues nii koos uusi huviringe, taaselustati koolibänd, korraldati näitusi ja palju muud. Ta kirjutas suurel hulgal erinevaid projekte, mis said ka alati rahastuse, tänu sellele muutus koolielu märkimisväärselt mitmekesisemaks.

 

Aasta Tegu sotsiaal – ja tervishoiuvaldkonnas

ANU JONUKS

Anu Jonuks on aastaid töötanud Tapa vallas ja viinud läbi erinevaid tegevusi ja üritusi eakatele nii meie vallas, kui aidanud kaasa eakatele mõeldud tegevuste arendamisse kogu maakonnas. Anul on olemas oskus ühiste huvidega seenioritel kokku saada, selgitada välja nende vajadused ja panna kõik ühiselt tegutsema nende endi vajaduste rahuldamise suunas. Anu viib läbi mälutreeninguid, seeniortantsu kursusi, käelise tegevuste ringe, omaste hoolduse tugigruppe, samuti korraldab huvipakkuvaid infopäevi ja koolitusi. Anu on hea näide, kuidas luua vanemaealistele võimalusi osaleda täisväärtuslikult kogukonnategevustes.

SENTA MALVA

Senta Malva on MTÜ Tapa Vabatahtlike Tugikeskuse ehk  täna tuntud kui nimega Virumaa Tugiteenused asutajaliige ja kauaaegne eestvedaja. Selle ühingu eestvedajana, on ta aidanud aastaid kaasa Tapa valla ja ka mitme teise valla sotsiaalsete probleemide lahendamisele läbi abivajajate perede. Ta korraldas oma tegevust läbi mõtestatud ja paindlike ning abivajajakesksete sotsiaalteenuste, milleks olid psühholoogilised nõustamised, psühhoteraapia ja tugigrupitöö korraldamine. Samuti on ta olnud ise aastaid Tapa valla peredele vabatahtlik tugiisik. Alati rõõmsameelne Senta on valmis toetama valla sotsiaaltöö arengut, seda nii oma heade ideedega kui ka reaalsete tegudega.

 

Aasta Tegu ettevõtlus- ja vabatahtliku töö valdkonnas

IRINA SOLOMATINA

Irina Solomatina on elukutselt kokk, kuid on andnud oma töö kõrvalt väga suure panuse Tapa linna ja valla kultuuritegevuse arendamisse. Ta asutas ukraina traditsioonide kandjaks koori nimega Žuravuška, mis on teadaolevalt ainus omataoliste seas Lääne-Virumaal. Ta on selle koori kunstiline juht ja juhendaja. Samuti on ta osalenud Tapa vallaga teiste ukraina kultuuriühingute Orpheus, Koit ja Chervona Ruta töös. Irina ja tema koor Žuravuška, esineb üle Eesti erinevatel kultuuriüritustel ja seda ka alati Tapa vallas (Tapa valla muusikapäevad, Jäneda erinevad laadad, Tapa linnapäev, maslenitsa jne). Peale loomingulise töö, oli ta ka aastaid tegev maakondlikus Ukraina Pühapäeva kooli arendamises.

LEONHARD WEISS OÜ

Koos oma eelkäijatega ( EVR Koehne AS ja Volker Rail RTE AS), on Leaonhard Weiss OÜ tegutsenud Eestis 20 aastat, iseseivalt aga aastast 2011. Saksa kapitalile kuuluvas ettevõttes töötab Eestis 415 töötajat, seejuures Tapal on ettevõttel 135 töötajat, kellest 85 on Tapa valla elanikud.  Ettevõte on erasektoris Tapa valla suurim tööandaja ja maksumaksja. Leonhard Weiss OÜ on teostanud Eesti kõik suuremad raudteeinfrastruktuuri ehitused, ehitades 2016. aastal ka Tapa vallale kuuluvad raudteeharud. Leonhard Weiss OÜ otsustas hiljuti ehitada ettevõtte kinnistule Kivilo 9 uue büroohoone koos töökojaga, see annab kinnitust, et Tapale jäädakse kauemaks.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tapa valla teenetemärgi kavalerid

LIIVI RÜNK

Liivi Rünk on väga tubli Tamsalu Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja, olles igas mõttes oma eriala spetsialist. Ta on aastakümneid töötanud edukalt kergejõustikutreenerina ja viinud vabariigi tippu mitmeid Tamsalu Gümnaasiumi kergejõustiklasi. Aastaid on ta treeninud paraolümpia sportlast Sirly Tiik`i, kes on võisteldud paljudel rahvusvahelistel võistlustel ja võitnud hulgaliselt medaleid. 2019.a.oktoobrikuus Austraalias toimunud MMilt tuldi koju maailmameistritiitliga. Liivi on hea ja abivalmis kolleeg ning väga hea ema oma kolmele sportlikule pojale.

ANNE-LII NORMANN

Anne-Lii Normann alustas oma tööelu meditsiiniõena, kuid õppis hiljem Tartu Ülikooli Arstiteaduskonnas arstiks. Peale arsti ameti omandamist, siirdus ta 1980.a. Tamsalu Ambulatooriumi jaoskonnaarstina tööle. Selle töö kõrvalt, omandas ta hiljem perearsti eriala ja töötab Tamsalu Tervisekeskuses tänaseni, sealhulgas tööstaaži on tal kokku juba üle 40 aasta. Viis aastat tagasi jäi Anne-Lii Tamsalu Tervisekeskust juhtima üksi, kuid visa hingena, leidis ja tõi ta Tamsallu enda kõrvale uue arsti. Lisaks oma erialalise tööle, on Anne-Lii aktiivne vallakodanik,  panustanud nõu ja jõuga Tamsalu elu-olu parendamisse ja osalenud mitmeid aastaid endise Tamsalu valla volikogu töös volikogu liikmena.

HANNO TAMM

Hanno Tamm lõpetas Tapa Keskkooli 1958. aastal ja suundus edasi õppima Peterburi. Sellest ajast saadik, on Hanno aktiivne koduloouurija. Tema koduloouurimise pärandiks Lääne-Virumaal võib pidada II maailmasõjas hukkunud sõdurite tähistamata haudade otsimist ja kaardistamist Porkuni ümbruses ja mujal. Selle töö raames uuriti põhjalikult lahingupaiku, paigaldati vaskristid, selgitati välja saksa ja eesti võitlejate ühishaudade asukohad, aga ka koostöös endise Tamsalu vallaga, kavandati ja püstitati Vistla memoriaal. 2019. aastal oli ta koos Tapa Vallavalitsusega Porkuni lahingu 75. mälestuspäeva peakorraldaja, mille raames toimus ajalookonverents, mälestati langenuid Loksa ning Vistla memoriaali juures ja esitleti raamatut „Porkuni vennatapulahing 1944", kus ta oli kaasautoriks. Hanno Tamm on sügava missioonitundega inimene ja õpetanud meile vajalikku isamaa-armastust ning uhkust oma kodumaa – Eestimaa üle.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tänukirjad

Roomet Väli - heade sportlike tulemuste eest 2019. aastal.                        

Romel Seemann - heade sportlike tulemuste eest 2019. aastal.                             

Martin Himma - heade sportlike tulemuste eest 2019. aastal.                                

Alex Ahtiainen - heade sportlike tulemuste eest 2019. aastal.                                

Sirly Tiik - kauaaegse heade sportlike tulemuste ja panuse eest spordivaldkonna arengusse Tamsalu piirkonnas.                                 

Leelo Jürimaa - kauaaegse suure panuse eest kultuurivalkdonna arengusse Tapa vallas.             

Evelin Hiie - kauaaegse suure panuse eest meditsiinitöö valdkonnas Tamsalu piirkonnas.                

Kusti Salm - hea koostöö organiseerimise eest Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse ja Tapa valla vahel.        

Samuel Golomb - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla meediamaastiku kujundamisel.

Enno Vähk -  kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Aivar Maasik - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Marek Prees - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Kalle Valdlo - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Jelena Sagaiduk - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Erme Reinula - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Rein  ja Maarika Tali - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.        

Tarmo Noodla - kauaaegse suure panuse eest Tapa valla ettevõtluse ja majanduse valdkonnas.   

Ülle Eesmaa - kauaaegse panuse eest juuksurina Tamsalu piirkonnas.           

 

GALERII