7.10.22

 

Biolagunevad jäätmed on põhiliselt toidu-, aia- ja pargijäätmed. Biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid tuleb muudest jäätmetest eraldi koguda kõikidel kinnistutel. Biolagunevate köögijäätmete jäätmevedajale üleandmise kohustust ei rakendata juhul, kui kinnistul tekkivad biolagunevad jäätmed kompostitakse samal kinnistul vastavalt jäätmehoolduseeskirja nõuetele.
 
KÖÖGIJÄÄTMETE ÜLEANDMINE JÄÄTMEVEDAJALE
 
Biolagunevad köögijäätmed tuleb panna pruuni konteinerisse. Konteinerit on võimalik rentida ja osta jäätmevedajalt või poest.
 
Konteineri määrdumise vältimiseks on võimalik vedajalt tellida biolagunevast materjalist vooderduskott, mis paigaldatakse pärast igat tühjendamiskorda. Biolagunevad jäätmed võib konteinerisse panna lahtiselt, paberkotiga või biolagunevast materjalist kotiga.
 
Biolagunevate jäätmete konteinerisse tohib panna:
Liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed.
Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid.
Toataimed ja lõikelilled.
 
Biolagunevate jäätmete konteinerisse ei tohi panna:
Suured kondid.
Toiduõli, supid, kastmed ja muud vedelad toidud ja toiduained.
Piim, hapupiim ja kõik muud vedelikud.
Kile, metall, klaas, tuhk, suitsukonid, pakendid, vahatatud ja kiletatud papp, täis tolmuimeja kotid ja muud bioloogiliselt mittelagunevad jäätmed.
 
 
KÖÖGIJÄÄTMETE KOMPOSTIMINE
 
Köögijäätmeid võib kompostida selleks ettenähtud, kahjurite eest kaitstud kompostimisnõudes (kompostrites). Kompostimine on lubatud oma kinnistu piirides. Aia- ja pargijäätmeid võib kompostida lahtiselt aunades. Kompostimisnõud ja -aunad peavad paiknema naaberkinnistust vähemalt 3 m kaugusel, kui naabrid ei lepi kokku teisiti.
 
Tapa Vallavalitsus korraldas kodukompostrite jagamise projekti raames koostöös Kompostiljoniga kompostimise veebikoolituse. Veebikoolitusel läbiti järgmised teemad: mis on kompostimine ja miks see hea on, kuidas käib kompostimise protsess, kompostimise olulised põhimõtted, kuidas alustada kompostimisega, mida võib kompostida ja mida mitte, kompostimine lahtises kompostris ja kinnises kompostris, kompostimise enamlevinud vead, kompostimise erinevad liigid. Kompostimise alast infot leiab ka veebilehelt www.kompostiljon.ee.
 
 
Biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid (puulehed, niidetud muru, lillevarred, õunad, puuoksad jms) saab viia ka Tamsalu reoveepuhasti territooriumil asuvale kompostimisväljakule või Tapa jäätmejaama. Köögijäätmeid kompostimisväljakule ja jäätmejaama viia ei tohi.
 
Kompostimisväljak on avatud:
esmaspäev - reede 8.00 - 17.00
laupäev 8.00 - 14.00
 
Tapa jäätmejaam on avatud:
kolmapäev-reede 11.00 - 18.00
laupäev 12.00 - 17.00
pühapäev 10.00 - 14.00
 
 
Aia- ja haljastujäätmeid võtab vastu ka:
Lääne-Viru Jäätmekeskus
Aadress: Piira küla, Vinni vald, Lääne-Virumaa 46607
tel.: +372 622 6049
e-post: info@lvjk.ee
Jäätmekeskus on avatud T - L 10.00 - 18.30.