Etendused Jäneda Pullitalliteateris alates 6. juulist kuni 15. juulini.

Mura – salamander naise kehas

Milline salapärane, müstiline ja keeruline isiksus võib olla üks naine, selles saab taas veenduda Jänedal, vaadates suvelavastust „Naine Salamandri tähtkujust". Etendused viimasest Jäneda mõisaprouast Maria Ignatjevna Zakrevskajast, proua Benckendorffist või ka lihtsalt Murast, toimuvad  Jäneda Pullitalliteateris alates 6. juulist kuni 15. juulini. Viimasel päeval toimub kaks etendust.  

Kokku saab vaadata vaid kaheksat imelist ja omapärast  etendust, kus lavastaja Madis Kalmeti abil viivad peaosas nauditava lavarolli tegev Ursula Ratasepp ja tema kaaslased  teistes osades Jaune Kimmel, Markus Luik, Helgur Rosenthal ja Karl Robert Saaremäe vaataja aega, kus Mura lummas oma salapäraga kuulsaid mehi. Selleks tasub heita pilk tagasi minevikku. 130 aastat tagasi Harkovis sündinud Maria oli pere neljast lapsest noorim, keda kasvatas iirlannast lapsehoidja. Isa ootamatu surm ja kolimine Peterburist Ukrainasse ei lasknud Marial lõpetada aadlipreilidele mõeldud kõrgemat õppeasutust.

Eestisse, Jänedale jõudis Maria läbi abielu baltisakslase Johann (Hans) Ulrich Nathanael von Benckendorffiga, kes oli Jäneda mõisa pärija.  Kaunis ja tark Maria oli hea inimestetundja ja nende osav mõjutaja. Tema eriline anne seisnes meeste äravõlumises. Teiste meeste seas, kes tema võludele ei suutnud vastu seista, olid näiteks kirjanikud Gorki ja Wells. Kohtumisest aga  hilisema James Bondi prototüübi Robert Bruce Lockhartiga kujunes kaheksa kuud kestnud kirglik armastuslugu, mis on inspireerinud nii raamatuid kui ka filme. Ka Mata Hariks peetava Mura poliitilis-geograafiline haare ulatus Venemaast Inglismaani, hõlmates seal vahepeal ka Eestit, Itaaliat, Saksamaad ja teisi riike eelmise sajandi esimesel poolel. Tänase päevani ei oska aga keegi kindlalt öelda, millise riigi spioon ja kas ta seda üldse oligi.

Kuidas on omavahel põimunud keerulised inimsuhted ning traagilised ajaloosündmused nii Eestis kui Euroopas, samuti rasketest aegadest hoolimata kõikides inimestes peituv vajadus armastuse ja läheduse järele, aitab mõtlema panna suvelavastus Jäneda viimasest mõisaprouast Murast. Esietendus toimus Jäneda Pullitalliteatris mullu 10. juulil.

Foto: Ain Paloson

Lisateave:

Produtsent Enno Must

Tegevdirektor, Jäneda Mõis OÜ

+372 38 49 750; +372 50 54 495