Kaugtõlketeenust pakutakse edaspidi ka laupäeviti

Sotsiaalkindlustusamet jätkab kaugtõlketeenuse pakkumist kuulmislangusega viipekeelsetele inimestele, kellele on määratud vähenenud töövõime. Teenust saab senise viie päeva asemel kasutada kuuel päeval nädalas.

Ameti tõlketeenuse projektijuhi Timo Hansmani sõnul on kurdid viipekeele kaugtõlke hästi vastu võtnud: „Alates jaanuarist on igas kuus tehtud keskmiselt üle 350 kõne. Kõige enam kasutatakse kaugtõlget igapäevateenustes ning tervishoiuteenustes, samuti tööalaseks suhtluseks ning suhtlemiseks riigi ja kohalike omavalitsustega".

Kaugtõlke kasutamiseks ei tule eelnevalt aega broneerida, mistõttu on teenust mugav kasutada just siis, kui selleks vajadus tekib. „Hetkel on teenust võimalik kasutada vaid tööealistel kurtidel, kuid soovime, et see oleks kättesaadav kõigile abivajajatele," selgitas Hansman.

Eestis on kuni 1500 inimest, kes vajavad kuuljatega suhtlemiseks regulaarselt viipekeeletõlgi abi. Kaugtõlketeenuse osalised ei pea asuma samas ruumis. Tõlgiga kontakti saamiseks on vaja internetiühendust ja veebikaameraga arvutit või nutiseadet.

Kaugtõlketeenust pakutakse Skype'i vahendusel ja seda saab kasutada esmaspäevast reedeni kella 9–17ni ning laupäeviti kella 10–16ni.

„Tahaks tunnustada kõiki neid, kes on juba kaugtõlketeenuse vahendusel kurtidega suhelnud. Sellest on suur abi, kuna nii saavad kurdid vajalikule infole kiiremini ligi. Samas mõistame ka seda, et telefoni teel tõlketeenuse osutamine võib olla inimeste jaoks väga uudne viis kurtidega suhtlemiseks ja see vajab pisut harjumist," tõi ta välja ning lisas, et teenuse kasutajasõbralikumaks muutmiseks otsitakse ka Skype`ile teist tehnilist lahendust, mis vastaks paremini kasutajate vajadustele.

Kaugtõlketeenust pakuvad Tartu Viipekeeletõlgid MTÜ ja Viipekeeletõlkide OÜ. Teenuse saamiseks tuleb Skype'is üles otsida kasutaja „kaugtõlge". Kurtidele on teenus tasuta.

Lisaks pakub sotsiaalkindlustusamet vähenenud töövõime ja kuulmislangusega inimestele kirjutustõlketeenust. Teenuse ajal on tõlk inimese kõrval ning sisestab kuuldava teksti ekraanile, kust teenust vajav inimene seda lugeda saab.

Tõlketeenuse pakkumist rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist (ESF). Lisainfot kaugtõlke ja kirjutustõlke kohta leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.